KIŞ TURİZMİ

Kış Turizmi : Bozdağ Kayak Merkezi (Bozdağ), Kayak, Snowboard

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ yaylası, coğrafik konumu açısından çok fazla ormanlık alana sahip olması, doğal güzellikleri, mesire alanları ile yerli ve yabancı bir çok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Ege’nin Uludağ’ı olarak kabul edilen Bozdağ Kayak Merkezi kış sporları ve kış turizmi için önemli bir potansiyale sahiptir.

Bozdağ Kayak Merkezi 1998 yılında hizmete açılmıştır. Tesis tatil günlerinde 15 binin üzerinde ziyaretçiye hizmet verebilmektedir. Tesiste 3 adet kayak alanı bulunmakta olup, profesyonel ve amatör kayakçılara hitap etmektedir. Tesis içerisinde 60 yataklı otel, restoran, kafeterya, izleme balkonları bulunmaktadır. (İl Özel İdarelerinin kapatılması ile birlikte  Orman Genel Müdürlüğüne devredilen tesisin ihaleye çıkartılarak kiralanması ve turizme yeniden açılması planlanmaktadır.) ***Seyahat acentaları Bozdağ’a günübirlik turlar düzenlemektedir. Bu turlar genellikle Ödemiş, Birgi, Gölcük, Bozdağ, Salihli Kaplıcaları, Sart şeklinde yapılmaktadır.

Bozdağ’da her yıl Şubat ayında “Dağcılık Şenlikleri” yapılmaktadır. Beldeye gelen dağcılık kulübü üyeleri bu tarihler arasında kamp yaparak zirve yürüyüşü gerçekleştirmektedirler.

Bozdağ Yamaç Paraşütü için de uygun coğrafi koşullara da sahiptir. Yamaç paraşütü tutkunları özellikle bahar ve yaz aylarında beldeye yoğun ilgi göstermektedirler.

**İzmir’den Bozdağ’a 2 farklı güzergahtan ulaşılabilir. Bunlar;

**İzmir – Kemalpaşa – Turgutlu – Sart – Bozdağ yolu (110 Km)

**İzmir – Torbalı – Bayındır (yada Tire) – Ödemiş – Birgi yada Gölcük – Bozdağ yolu (130Km)

**Bozdağ – Ödemiş arası 26 km.dir.

 

 

Kategoriler