Tarihi M.Ö 7. Yüzyılda Lidyalılarla başlayıp, roma, Bizans ve Osmanlı’ya kadar uzanan Birgi denizciliğiyle ünlü Aydın Oğulları beyliğine başkentlik yapmış, ortaçağda ise ulemalar yurdu haline gelmiştir. Bugün ise İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içinde bulunan şirin bir kasabadır. Birgi’nin roma dönem’inde pyrgion olan adı, beylikler döneminde “birki”, “bilge” gibi söyleyiş değişmeleriyle  “Birgi”ye dönüşmüştür.
İhtişamlı tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Birgi’de, her şey usta bir ressamın elinden çıkmış gibidir. Bozdağlar’ın Güney yamaçlarında yer alan, Birgi çayının sağında ve solunda kurulmuş olan kent, sadece koruma altına alınan tarihi eserleri ve yarım asırlık çam ağaçlarıyla değil, gündelik gelenek ve görenekleriyle de saklı kalmış bir tarihe sahiptir. Birçok sivil mimari türde eserin bulunduğu Birgi’de koruma ve turizm adına ilk adım 1997 yılında Birgi’nin kentsel sit alanı ilan edilmesi ile başlamıştır.

Birgi’nin koruma altına alınması sonrası Çekül Vakfı, Ödemiş Belediyesi, İzmir Valiliği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında koordineli olarak yürütülen restorasyon çalışmaları ile Birgi deki doku korunmuş ve turizme kazandırılmıştır.Her köşesi tarih kokan İzmir’in bu şirin beldesi, sahip olduğu kültürel ve manevi değerleri ile dev bir müzenin parçası gibidir.

 

Kategoriler