Kadir Gecesi’nin manevi iklimi Birgi’yi sardı

Kadir Gecesi’nin manevi iklimi Birgi’yi sardı
10 Haziran 2018 21:42

35151275_10216107255851300_555758245432524800_nOsmanlı’nın önde gelen âlim ve veli zatlarından İmamı Birgivi’nin, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi beldesindeki kabri,  Kadir Gecesi’nde ziyaret akınına uğruyor. Kur’an-ı Kerim’de ‘bin aydan daha hayırlı’ denilen ve Kur’an’ın indirilmeye başlandığı gün olan Kadir Gecesi Birgi’de ayrı bir manevi hava oluşturdu. Yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyarette bulunduğu İmam-ı Birgivi’nin kabrine Kadir Gecesinde vatandaşlar tarafından iftar vaktinde ziyaret edilmeye başlandı. Birçok vatandaş iftarını İmam-ı Birgivi’de açtı.

kullan

İmam-ı Birgivi külliyesinde binlerce Müslüman dualar etti namazlar kıldı ilahiler söyledi. Birgivi mezarlığındaki külliye dolunca binlerce Müslüman mezarlıklar içersin de namazlarını kıldı dualarını etti. Hayırlarını da İmam-ı Birgivi’de yapanlar, vatandaşlara lokma, dondurma, kar helvası dağıttı.

Meydan’da İftar Sofrası Kuruldu

Ödemiş Belediyesi, Kadir Gecesi’nde Birgi Mahallesinde 1.500 kişilik iftar sofrası kurdu. İftar programına Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Ödemiş Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İMAM-I BİRGİVİ MEHMET EFENDİ KİMDİR?

İmam-i Birgivi 27 Mart 1518’de (Hicri 929) Balıkesir’de doğmuştur. Dedesi İskender Efendi’dir. Babası Pir Ali Efendi adında, âlim, fazıl bir zat olup müderris bir kişi idi. İlköğrenimini babasının yanında yapıp, daha sonra İstanbul’a gelerek Küçük Semseldin Efendi’den, Rumeli Kazaskeri Abdurrahman Efendi’den, o devrin meşhurlarından olan Ahizade Mehmet Efendi’den çeşitli dersler alarak ilmini tahsil etmiştir. Bundan sonra İstanbul medreselerinde ve Birgi’de müderrislik yapmıştır. Yasadığı dönemin sayılı alimlerinin arasına girmiştir.Imam-i Birgivi Osmanlının yetiştirdiği büyük âlimlerden birisidir. İlim ile takvayı birleştirmiş, zahiren ve batinen olgun bir kişi idi. Müderrisliği zamanında camilerde vaaz eder, insanlara Allah’in emirlerini iletirdi.Padişah hazretleri (Kanuni Sultan Süleyman)’in hocası Ataullah Efendi ile aralarında münasebet ve samimiyet hasıl olmasıyla, adi gecen hoca delaletiyle İzmir ilinin Ödemiş ilcesine bağlı Birgi beldesinde büyük bir medrese kurulmuş ve müderrislik görevine Birgivi Mehmet Efendi getirilmiştir. Sözü gecen medresede ilim ve marifete hizmet ederek, ilme heves edenleri ve üstün şöhretini duyup etraftan gelen öğrencileri, ilmi araştırmaları ile istifade ettirmiştir. Bundan sonra orada, talebe yetiştirmek, vaaz vermek ve kitap yazmakla ömrünü geçirip, büyük hizmetler yapmıştır. Yaşadığı bu yere nisbetle “Birgivî” adıyla meşhur olmuştur.Ömrünün sonlarına yakin, İstanbul’a gelip, veziri azam Muhammed Pasa ile görüşerek halkın idaresi ve isleri hakkında, bazı âlimane mütalaa ve temennilerde bulunmuştur.Imam-i Birgivi bu hizmetlerini sürdürürken elli iki yasında veba hastalığına yakalanarak vefat etmiş. (Hicri 981, Miladi 1573) ve Birgi’de defnedilmiştir.

KÖY EVİ GİF

Bir Yorum Yazın

Kategoriler