Ege’nin “mistik” kasabası: Birgi

Ege’nin “mistik” kasabası: Birgi
12 Şubat 2015 10:51

Ödemiş’e  9 kilometre uzaklıktaki Birgi beldesi, Ege Bölgesi’ne özgü mimari üslubu, restore edilen tarihi binaları, kutsal kabul edilen topraklarıyla tarih ve doğayı sevenlerin önemli duraklarından biri. Birgi Belediyesi de, zamana direnen tarihi kasabada örnek çalışmalara imza atıyor.
Birgi, Turizm Bakanlığı tarafından dini turizm merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarihi boyunca hep mistik bir yönü olmuş. Önce Zeus’un sonra Hz. İsa’nın şehri olarak anılmış, bir Müslüman şehri olarak da dini önemini korumuş. Birgi’de tarihi eserleri gezip, Çınaraltı kahvehanelerinde lezzetli adaçayını yudumlayabilirsiniz. Üstelik kasaba, güzel Gölcük yaylasına çok yakın. Buraya giderken Gölcük’te piknik yapmak da mümkün.
Koruma altına alınan kentsel sit alanlarından biri olan Birgi, eski konakları, medreseleri, türbeleri, camileri zamana direniyor. Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin yaz aylarında çalışma yaptığı, restorasyon projeleri ve rölövelerini ücretsiz hazırladığı Birgi, gittikçe eski terk edilmiş görünümünden uzaklaşıyor.
Çakırağa Konağı, Birgi’nin en ünlü yapılarından biri. 1763 yılında Mustafa Şerif Çakırağa tarafından, ahşapları Venedik’ten getirilerek yapılan üç katlı bina, 18’inci yüzyıl Avrupa mimarisinin de izlerini taşıyor. 1312’de Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılan Ulu Cami, çinilerle kaplı minaresiyle ilgi odağı. Cami çivi kullanılmayan ahşap işçiliğiyle de dikkat çekiyor.
Turizm Bakanlığı tarafından inanç turizmi merkezlerinden biri olarak belirlenen beldeye gidenler, ulu servilerin gölgesinde, oğlu Birgivizade Mustafa Efendi ile yan yana yatan İslam bilgini Birgivi Mehmet Efendi’nin kabrini ziyaret edebilir. Burada namaz kılmak isteyenler için mescitler ve özel adak yerleri de bulunuyor. Belediyenin görevlendirdiği kasabın kestiği adağı burada pişirip dağıtmak mümkün.

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • meliha
    14 Ağustos 2016 08:09

    Birgi çok güzel anlatmış bende ödemiş Bozdağ da oturan bozdagli vatandasim evimiz bahcelerimiz Bozdağ da imamı birgevi hocanın yazları talebe yetiştirdiği Mescidi yanında mescidin durumu içler acısı bu tarihi eserere yönetimler tarafından bu güne kadar hiç bir değer verilmedi eskiden dindar insanlar namaza gelirlerdi şimdilerde oda kalmadı ilgili kurumların dikkatine arzediyorum.

Bir Yorum Yazın

Kategoriler