BİRGİ’Yİ, BİR DE BÖYLE İZLEYİN..

BİRGİ’Yİ, BİR DE BÖYLE İZLEYİN..
12 Mayıs 2015 20:44

Yoldan Çık, bu hafta görebildiğimizden daha fazlasını hatıratında saklayan, Bozdağ’ın heybetine dost, Asya çayırlarına âşık medeniyetler meydanı Birgi’ye misafir oluyor…

Türkiye içinde yer alan ve kahverengi tabela statüsünde koruma altında bulunan tarihi ve turistik yerleri, farklı çekim teknikleri ve bakış açısıyla ekrana taşıyacak olan Yoldan Çık, anlatılan bölgenin tarihi geçmişinden, bugün geldiği noktaya kadar yaşanan olayları yansıtıyor. Kültürel farklılıklarımızı ve yöresel zenginliklerimizi akıcı bir anlatıyla sunan program, zengin hava çekimleriyle de dikkat çekiyor. Bir dağın yamacından başlayan ayak izleri, Ege denizinin tuzlu sularında kaybolur… Her biri ayrı hatıralar, farklı serüvenler bambaşka hayaller bırakır peşinde. Lidyalıların adı duyulur önce, Sonra Yunan Tanrısı Zeus Romalı askerlere seslenir. Persleri duyduysanız savaş baltaları çoktan hazır demektir. Yıllar sonra Aydınoğlu Mehmet Bey buraya, baş şehrim, göz bebeğim der. Osmanlı İmparatorluğu son dokunuşları yapar ve ortaya bir tarih şehri çıkar. Görebildiğimizden daha fazlasını hatıratında saklayan, Bozdağ’ın heybetine dost, Asya çayırlarına âşık medeniyetler meydanı Birgi, bu hafta Yoldan Çık’ la ekranlarınıza geldi..

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • Arif
  13 Mayıs 2015 08:05

  Ufak tefek yanlışlar olsa da genelde iyi hazırlamış harika görüntülerle, emeğinize sağlık…

 • Halil Yörük
  13 Mayıs 2015 14:24

  Yorumunuz için çok teşekkür ederiz eksiklerimizi bildirirseniz düzeltme yapabiliriz.

 • Vedat
  16 Mayıs 2015 11:43

  Anayamadığım…
  Anadolunun gerçek yerlileri var…
  Hititler…..Frigler….Alaşlar…Urartular..Türkigler(M.Ö4000)..Urartular….sonradan gelenler Keltler ve Galatlar…Kumanlar…Kıpçaklar…..Lidya lılar…onlardan önce Leleg ler var….
  Bu ülkenin Türk insanının olmadığı vurgusunu yapan bu tarz söylemlere hep rastlıyoruz..Zeus un o dönemdeki karşıtı nedir?Çünkü biz Kibeleyi biliyoruzsaf Anadoluya ait….Nerede Pers izleri vardır? merak ediyorum…Anadolu nun unutulan dillerinin sayısını Cevat Şakir in yazılarından öğrenmemiz lazım…Her Antik kent yunan değildir…Düzmece 300 spartalı filmlerini seyrederek Tarih bilinci oluşmaz…Ön atalarımızın Anadoluda nasıl var olduğunu anlamanız için rahmetli Servet Somuncuoğlu nun Ankara Bölgesinde ki Taştaki Türkleri bilmeniz lazım…Hristiyan olan Türk lerin Grek harfleriyle Türkçe yazdıklarını bilmeniz lazım…Evet bu yapılan çekim için değil alttaki yazılara sözüm…Birgi gerçek bir Türk yaratıcılığıdır…başka millet aramaya gerek yoktur..

Bir Yorum Yazın

Kategoriler