Birgi’deki restorasyon projelerine bir yenisi daha ekleniyor.

Birgi’deki restorasyon projelerine bir yenisi daha ekleniyor.
13 Kasım 2018 08:50

Birgi’de, Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında bulunan tarihi Osmanlı hamamı önümüzdeki günlerde restore edilerek turizme kazandırılacak.

Birgi’de tarihi Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında, Osmanlı mimarisini yansıtan önemli yapılardan birisi olan ve yıllardır çevresindeki betonarme yapılardan dolayı sıkça tartışma konusu haline gelen Osmanlı hamamı Ödemiş Belediyesi tarafından restore edilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, “Birgi’de tarihi yapıların korunmasına yönelik çalışmalarımız çeşitli projelerle devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda başladığımız Birgi Çarşı kentsel tasarım ve restorasyon projesinin yanı sıra önümüzdeki günlerde yeni bir projenin daha ihalesine çıkıyoruz. Birgi’de Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında bulunan tarihi Osmanlı hamamını restore edeceğiz. Projeye ilişkin çalışmalar tamamlandı. Önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılmasıyla birlikte orada restorasyon çalışmalarına başlayacağız” dedi.

Demir bariyerler tepki çekmişti

Geçtiğimiz yıl tarihi yapının çevresindeki betonarme yapıların yıkımlarına başlanmış ve çevresi demir bariyerle çevrilmişti. Çalışmaların zaman alması ve çok sayıda turistin meydanı ziyaret etmesinden dolayı Ödemiş Belediyesi tarafından oluşturulan demir bariyerler çok sayıda kişi tarafından tepki görmüştü.

 Çevresindeki betonarme yapılar yıkılacak

Restorasyon projesi kapsamında hamamın çevresinde bulunan ve aynı zamanda görüntü kirliliği oluşturan yapılar yıkılarak aslına uygun restore edilecek, bu çalışmalarla birlikte Birgi’nin sembolü haline gelen ve çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Aydınoğlu Mehmet Meydanı yeni bir görünüme kavuşmuş olacak. Haber: Halil Yörük

Bir Yorum Yazın

Kategoriler