Kapalı tesise, ziyaretçi akını!

Kapalı tesise, ziyaretçi akını!
30 Ocak 2018 21:34

Sömestri fırsat bilenler hafta sonu İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ Kayak Tesislerine gitti,  ancak tesisin kapatıldığını öğrenen ziyaretçiler tesis önünden geri dönmek zorunda kaldı. Ege’nin Uludağı hayalleri ile 1998 yılında kurulan ve milyarlarca para harcanan Bozdağ Kayak Tesislerinin akıbeti bir türlü netlik kazanamıyor. Açıldığı günden bugüne bir türlü tam kapasite hizmet vermeyen ve yıllarca çeşitli gerekçeler öne sürülerek açılıp kapatılan tesis geçtiğimiz yıl İzmir Valiliği tarafından çığ tehlikesi nedeniyle ziyarete kapatılmıştı. Bu yılda aynı gerekçe öne sürülerek tesisin kapılarına kilit vuruldu. Bu durumdan habersiz yüzlerce vatandaş sömestirda tesislere akın etti. Tesise alınmayan bir çok vatandaş geri dönmek zorunda kalırken bazı vatandaşlar ise kapatılan tesisin önünde kızak ve kar keyfi yaptı.

20180128_140632Kilometrelerce kuyruk oluştu

Hafta sonu kar keyfi yaşamak isteyen bir çok kişi soluğu Bozdağlarda aldı. Kayak tesislerine gitmek için yola çıkan araçlar tesislerin önünde 3-4 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Aşırı yoğunluğun yaşandığı Bozdağ’da tesise alınmayan vatandaşlar tesis önünde karın keyfini yaşadı. Kendi kızaklarını getiren bazı vatandaşlar tesis önünde kızak yaparken,  duruma tepki gösteren bir çok vatandaş ise araçlarından inmeden geri dönüş yaptı. Aşırı trafiğinin yaşandığı tesislere giden yol hafta sonu öğle saatlerinde jandarma ekiplerince bir süreliğine kapatıldı. Tesisin önüne giden araçlar geri dönmekte güçlük çekti.

Son olarak neler yaşanmıştı?

20180128_141449(0)Geçtiğimiz yıllarda il özel idarelerinin kapatılması ile birlikte Orman Genel Müdürlüğüne devredilen tesis 2015 yılında yeniden bakıma alınmış ve kış turizmine açılmıştı. Yüksek ihale teklifi ile 29 yıllığını özel bir şirket tarafından kiralanan tesis yapılan düzenlemeler sonrası ancak iki yıl hizmet verebildi. 2017 yılında çığ gerekçesi ile kapatılan tesis yeni sahibinin de yüzünü güldürmedi.

Rakamlarla milyarlık tesis

Bozdağ Kayak Merkezi 1998 yılında hizmete açılmıştır. Tesis günübirlik 15 bin ziyaretçi kapasitesine sahiptir. Tesiste 3 adet kayak alanı bulunmakta olup, profesyonel ve amatör kayakçılara hitap edecek kapasiteye hâkimdir. Tesis içerisinde 60 yataklı otel, restoran, kafeterya, izleme balkonları yer almaktadır.

Haber: Halil YÖRÜK

Bir Yorum Yazın

Kategoriler