Fuar İçin Hazırlıklar Tamam!

Fuar İçin Hazırlıklar Tamam!
19 Ekim 2017 18:37

İzmir’in Ödemiş ilçesinde Ödemiş  Süsbir tarafından düzenlenen Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisinin  13’ncüsü 26-29 Ekim’de yapılacak.

Ödemiş Süsbir Başkanı Muammer Ardıcak yaptığı açıklamada, her yıl daha fazla sayıda üretici ve tüketiciyi buluşturdukları sergiye bu yıl katılımın yüksek olduğunu ayrıca vatandaşlar tarafından da serginin bu yıl daha fazla ilgi görmesini beklediklerini söyledi.

Bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünü davet ettiklerini belirten Ardıcak, “Ödemiş Kaymakamımız sayın Celil Ateşoğlu, Ödemiş Belediye Başkanımız sayın Mahmut Badem, Ödemiş Ticaret Odası Başkanımız sayın Rıfat Eriş  sergimiz için desteklerini verdiler.
İzmir Büyükşehir Belediyesi,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Konya Karatay Belediyesi, Ödemiş Belediyesi, kooperatif ve firmaların yer aldığı Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisinde üreticilerimizin ürettiği birbirinden farklı ürünler yer alacak”

Tüketici ile Üreticiyi buluşturan sergi

Tüketici ve üreticiyi buluşturmak adına her yıl düzenlenen Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi’nin katma değer kazandırdığını belirten Ödemiş Süs Birliği Başkanı Muammer Ardıcak, “Birliğimizin ve kooperatifimizin buradaki amacı üreticimizin, üreten insanların doğrudan tüketici ile buluşması ürününü tanıtabilmesi ve ticari ilişkilerini daha iyi bir konuma taşıyabilmesidir. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergimiz Ödemiş’in marka sergisidir. Türkiye genelinde sesini duyuran, Türkiye genelinden misafirlerini ağırlayan bir sergidir. 13. Sü düzenlenecek olan Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergimizde sektörde yerini almış 150 üretici firmamız yer alıyor. Ödemiş  Süsbir olarak üreticimizin sesini duyurmak adına gerekli çalışmaları yaptık. Çalışanımızın emeğinin karşılığını alması, ürünün hak ettiği değeri bulması ve kentimizin ekonomik gelişiminin sağlanması konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Her geçen yıl katılımın artması bizleri onurlandırıyor.  Çalışmalarımızda destekleri esirgemeyen tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.  ”

“Biz ülkemizi yeşillendirmek adına üretmeye devam ediyoruz”

Süs bitkileri üreticileri olarak ülkemizi yeşillendirmek adına üretmeye devam ettiklerini belirten başkan Ardıcak, “Ülkemiz, süs bitkileri açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Bitki zenginliği, uygun iklim koşulları, Pazar açısından ülkelere yakınlığı ve kaliteli üretime ve iş gücü sebebiyle süs bitkileri üretiminde önemli avantajlara sahiptir. Bu avantajları değerlendirerek diğer ülkelerin pazarlarına ürün temin edebilme ve süs bitkileri pazarında önemli bir yer edinebilme şansı yüksektir. Türkiye’nin ihtiyacı olan süs bitkilerinin %60’ı İzmir’in Ödemiş ilçesi ve Menderes Havzasında bulunan alandan karşılanmaktadır.  Yaklaşık 50 bin dekarlık alanda Ödemiş ve çevresinde süs bitkileri üretimi, dış mekân çalı grubu üretimi, yapraklı ve ibreli ağaçlar, yer örtücü, mevsimlik meyve fidanı üretimi yapılmaktadır. Resmi ve resmi olmayan toplamda binbeşyüz aile işletmesi bulunmaktadır. Yaklaşık 30 bin kişi süs bitkilerinden elde edilen kazanç ile geçimini sağlamaktadır.”22643286_10213679458848112_99704640_o

“Üreticimize gerekli destek verilmeli”

Süs bitkileri üreticilerine gerekli desteğin verilmesini arzuladıklarını belirten başkan Ardıcak, “ Ülkemizde tarım ve hayvancılık konusunda destekler bulunmaktadır. Ancak süs bitkileri üreticileri gerekli desteği alamamıştır. Uzun yıllardır bu konuda girişimlerde bulunduk. Özellikle KDV’nin %18 den %8’e düşürülmesi en başta bulunan isteğimizdir. Sulama giderleri, bitki üretiminde kullanılan torf bu konularda devletimizden destek oluşturulması. Ve biz süs bitkileri üreticilerini temsil edecek bir bakanlığın oluşturulmasını talep ediyoruz”

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Kategoriler